Stwórz idealny mikroklimat w oborze

dairy

Stwórz idealny mikroklimat w oborze

Dobrostan i komfort inwentarza to najważniejsze kryteria budowy nowego obiektu inwentarskiego lub jego renowacji. Dla dobrostanu psychicznego i fizycznego krów najważniejsze są: prawidłowa wentylacja, dostęp do światła dziennego i spokojne otoczenie. Zdrowe krowy dają więcej mleka i szybciej przybierają na wadze. To zaś przynosi wymierny zysk.

Kontrola temperatury i wilgotności powietrza

dairy, cattle

Kontrola temperatury i wilgotności powietrza

W przypadku bydła niskie temperatury nie są większym problemem. Tym bardziej dla krów mlecznych. Doskonale radzą sobie w temperaturach sięgających nawet -5°C. Gorzej jest z kolei z upałami. Nadmiernie wysokie temperatury zmniejszają pobór paszy, co źle odbija się na ilości mleka z udoju i przyroście masy ciała zwierząt. Możesz zmniejszyć niebezpieczeństwo stresu cieplnego u bydła dzięki odpowiedniej wentylacji pomieszczeń inwentarskich oraz właściwemu materiałowi budowlanemu – włóknocementowi. Materiał ten jest paroprzepuszczalny, dzięki czemu chroni przed nadmierną wilgocią w oborze. Warto zastanowić się nad prostymi instalacjami rozpylania wody. Są one w stanie szybko zmniejszyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 6°C, a nawet 8°C.

Wentylacja lepsza od termoizolacji

Wentylacja lepsza od termoizolacji

Wentylacja lepsza od termoizolacji

Termoizolacja ma swoje zalety i wady. Jedną z możliwych zalet jest ochrona inwentarza przed stresem cieplnym. Jednakże rozwiązanie to podwaja koszty hodowli. Z kolei płyty faliste z włóknocementu, w połączeniu z prawidłową wentylacją pomieszczeń, dają zwierzętom dostęp do świeżego powietrza, gwarantując wydajne usuwanie szkodliwych gazów z obory.

Zadbaj o oświetlenie

dairy & cattle

Zadbaj o oświetlenie

Dostęp do światła dziennego jest ważnym aspektem hodowli mlecznej – wpływa na wielkość udoju i reprodukcję krów. Jednakże nadmierne nasłonecznienie wnętrz grozi wzrostem temperatury w oborze. Należy zatem wykonać pokrycie dachowe z włóknocementu z taką powierzchnią przejrzystych świetlików wielokomorowych, by zapewnić optymalne doświetlenie pomieszczeń bez groźby ich przegrzania. Świetliki najlepiej jest zainstalować przy kalenicy, by zmniejszyć niebezpieczeństwo nadmiernego wzrostu temperatury.

Racjonalna inwestycja

dairy, cattle

Racjonalna inwestycja

Krowy mleczne i bydło opasowe mają bardzo dobry słuch. Dlatego słysząc nagłe i głośne hałasy, mogą łatwo wpaść w panikę. Włóknocement Euronit jest, w przeciwieństwie do blachy, dźwiękochłonny. Jest rozwiązaniem idealnym dla hodowców, którzy dbają o spokój swoich zwierząt.

Jakiej termoizolacji potrzebuję?

Jakiej termoizolacji potrzebuję?

W większości przypadków należy unikać termoizolacji budynków inwentarskich. Jednakże cielęta są bardziej wrażliwe na zimno niż bydło dorosłe. Dlatego też sugerujemy szereg różnych rozwiązań. Nasi doradcy handlowi z chęcią służą informacjami i radą orazodpowiedzą na wszelkie pytania.

no-insulation.jpg

Brak termoizolacji

Zdrowe krowy mleczne i bydło opasowe
Krowy mleczne i bydło opasowe zwykle nie wymagają chowu w budynkach z termoizolacją. Zimą wymagają pobytu w chłodnych budynkach, zaś latem – swobodnego wypasu na powietrzu. Włóknocement jest w stanie pochłonąć znaczną ilość wilgoci z powietrza wewnątrz budynku.

partial insulation.jpg

Częściowa izolacja podkrokwiowa

Lepsza wymiana powietrza
Układ częściowej izolacji dachu umożliwia swobodny napływ chłodnego powietrza w górę pomieszczenia, przez co nagrzewa się odpowiednio, zanim zetknie się ze zwierzętami w budynku. Chroni to krowy przed zimnymi przeciągami i zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia infekcji przenoszonych powietrzem.

full insulation.jpg

Pełna izolacja podkrokwiowa

Optymalny mikroklimat
Rozwiązanie to umożliwia kontrolowanie temperatury w oborze. Jest to ważne w przypadku odchowu cieląt. Sprzyja również powstaniu efektu „komina powietrza” w pomieszczeniach, chroniąc przed przeciągami i opadaniem zimnego powietrza ku podłodze.

 

 

insulation above purlins.jpg

Pełna izolacja nakrokwiowa

Tani system izolacji
W tym przypadku płyty faliste ułożono bezpośrednio na długich płytach termoizolacji. W tym układzie ich montaż jest łatwiejszy i tańszy. Jednakże taki układ termoizolacji może grozić opadaniem zimnego powietrza spod stropu ku podłodze, a także utrudnia mycie powierzchni wewnątrz pomieszczenia.

Co mówią klienci?

Co mówią klienci?

Zobacz, co udostępniają nasi klienci.

 

Znaleźliśmy idealne rozwiązanie konstrukcji naszej obory dla krów, dzięki któremu panuje w niej optymalny mikroklimat, zaś krowy przebywające w budynku mają dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego. Jesteśmy bardzo zadowoleni z produktu.

Maria, hodowca bydła

Cattle-farmer-2_800_500H_1.jpg

Szukasz pomocy?

Tu znajdziesz wszelkie niezbędne narzędzia, fachowe porady, a także dane do kontaktu z naszą firmą.